מהי גלאוקומה בעין וכיצד ניתן לשפר את איכות החיים שלנו כשהיא מאובחנת

גלאוקומה, היא מחלה בעין, אשר מתבטאת בלחץ תוך עיני בעוצמה גבוהה, בפגיעה בעצב הראייה ובפגיעה אופיינית מתקדמת בשדה הראייה של המטופל.

בגלאוקומה, מתרחשת בעין הפרעה משמעותית ההולכת ומתעצמת בזרימת נוזל הלשכה(aqueous humor) שבעין. במידה והעין שלנו בריאה ותקינה, העין שלנו מייצרת כל הזמן נוזל שמזין את הרקמות השונות בחלק הקדמי של העין.

טיפול במגוון בעיות גוף ונפש

כאשר מתרחשת גלאוקומה, היא בעצם מהווה הפרעה בניקוז הנוזל הזה וכתוצאה מכך, כמות הנוזל בעין של המטופל גדלה משמעותיות ויוצרת לחץ תוך עיני אשר פוגע בראייה של המטופל ובאיכות החיים שלו.

סוגי גלאוקומה המוכרים כיום:

גלאוקומה אקוטית (כרונית) עם זווית פתוחה – בסוג זה של גלאוקומה, הפגיעה בעין הינה כרונית, ממושכת ויוצרת מצב של הרס משמעותי של עצב הראייה. המטופל לא ירגיש בהשפעות שלה ולא יחוש בכאבים, אך הוא בהחלט ירגיש בירידה איטית בשדה הראייה של העין הפגועה.
קושי באבחון מצב זה ברפואה קונבנציונלית – מכיוון שחדות הראייה בעין החולה נשמרת עד לשלבים מתקדמים של התפתחות המחלה, ברוב המקרים, המטופל כלל לא יהיה מודע למצבו. גלאוקומה מסוג זה, יכולה להתגלות רק בבדיקה שגרתית של לחץ תוך עיני, בביקור שגרתי אצל רופא עיניים, או בבדיקה אירידיולוגית שגרתית, בה ניתן לאבחן אותה ממש מתחילתה.

גלאוקומה חריפה עם זווית סגורה – בגלאוקומה מסוג זה, ישנה תופעה חריפה של עלייה חדה בלחץ התוך עיני וזאת עקב סגירה מכנית פתאומית של דרכי הניקוז. מחלה זו מאובחנת לרוב בצורה מהירה יותר, זאת מכיוון שהיא מתאפיינת בתסמינים של כאבי ראש עזים, בחילה, הקאה, טשטוש ראייה, "עין אדומה" וכאבים באזור העין. בתלונות על תסמינים אלה, רופא המשפחה יפנה את המטופל בפנייה מיידית אל רופא עיניים להמשך אבחון.

מי נמצא בסיכון לחלות בגלאוקומה?

בגדול, כולם יכולים לחלות בגלאוקומה בכל גיל. אך המחלה שכיחה הרבה יותר החל מגיל 35 ומתרכזת בעיקר בקרב אוכלוסיות סיכון: קשישים החל מגיל ומעלה,  בעלי היסטוריה משפחתית של מחלות גלאוקומה (תורשתי), חולי סכרת או מחלות כרוניות אחרות.

בכל התפתחות של תסמינים מאלה שהוזכרו כאן למעלה, מומלץ לפנות בהקדם לאבחון של רופא המשפחה שלכם, גם אם אינכם באוכלוסיית הסיכון של הגלאוקומה.

טיפול בגלאוקומה באמצעות תזונה:

אמנם, לא ניתן באמת למנוע גלאוקומה בצורה מלאה למי שיש לו נטייה למחלה, אך באמצעות תזונה נכונה ומותאמת אישית, ניתן למנוע את התפתחותה ולעכב משמעותית את קצב ההתקדמות שלה.

ישנם מזונות מסוימים, כמו תרד, ברוקולי, ושאר ירקות העשירים באנטיאוקסידנטים, המשפיעים לטובה על מצבם של העיניים שלנו, ללא קשר לגלאוקומה. אך בהתאמת ובנית תפריט אישי, המתאים במיוחד לסטטוס המחלה הקיימת או המתפתחת אצל המטופל.

גם בהימנעות ממזונות מסוימים ומצריכתם, ניתן לשפר את מצב התקדמות המחלה ולמנוע את הנזקים של שילוב מזונות, על ניקוז נוזל העין, בעקבות המחלה.

כמובן שבהתאמת התפריט, אני מקפידה על בנייה של תפריט שגם יתאים לאורח החיים של המטופל, גם ישפר משמעותית את מצב ניקוז הנוזל בעין וגם ישפר את השפעות התסמינים של המחלה על חיי המטופל. את התפריט נבנה יחד, לאחר תהליך אבחון מסודר ומענה על שאלות מכוונות, אשר יסייעו לי בבנייה נכונה של המזונות המתאימים והנכונים למצב המטופל. לפרטים נוספים וקבלת מידע רחב יותר בנושא הגלאוקומה, אבחון באמצעות העין או תפריט תזונתי מותאם לכם, ניתן ליצור עימי קשר ואשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא רלוונטי.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם


    מרים גרבר אירידיולוגיה